. . Życzymy wszystkiego najlepszego!      . . Życzymy wszystkiego najlepszego!     
Videorelacje

SKIERNIEWICKA JESIEŃ MUZYCZNA - niedziela

(Skierniewice: 11.11.2012)

Ubiegły weekend 9/10/11 listopada upłynął pod znakiem Skierniewickiej Jesieni Muzycznej. Przez trzy dni mieliśmy okazję obcować ze sztuką. Muzyka klasyczna, fotografia, malarstwo oraz film. Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Skierniewice Leszek Trębski.

W niedzielę 11 listopada w Kinoteatrze Polonez odbyła się projekcja filmu "Pan Tadeusz" z 1928 roku w reżyserii Ryszarda Odyńskiego. Zaś prawdziwym ukoronowaniem festiwalu był koncert Skierniewickiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Grzegorza Berniaka. Na skrzypcach zagrał Gustaw Ciężarek.

Skierniewicka Orkiestra Kameralna powstała z inicjatywy Sławomira Trochonowicza, dyrektora skierniewickich szkół muzycznych przy wsparciu władz miasta. Orkiestra skupia młodych muzyków wywodzących się ze Skierniewic lub współpracujących ze SSM. W składzie orkiestry są także uczniowie ostatnich klas SSM II stopnia w Skierniewicach.

Dyrygentem i kierownikiem artystycznym Skierniewickiej Orkiestry Kameralnej jest Grzegorz Berniak, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Ryszarda Dudka. W 1999 uczestniczył w lekcjach w konserwatorium muzycznym im. Nikołaja Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu w klasie prof. Ilii Musina. Współpracę z Operą Narodową rozpoczął w 2004 roku. Wraz z zespołem Teatru Wielkiego i Jackiem Kasprzykiem odbył turnee po Japonii, Hiszpanii, Norwegii.

Gustaw Ciężarek, wybitnie utalentowany skrzypek, absolwent szczecińskich szkół muzycznych doskonalił swoje umiejętności u takich mistrzów jak Marina Yashvili, Wolfgang Marschner, Roland Baldini, Robert Szreder, Helen Brunner. W 2008 zajął II miejsce oraz otrzymał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora holenderskiego na XII międzynarodowym konkursie współczesnej muzyki kameralnej w Krakowie. Koncertował jako solista z orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej, Opery na Zamku, Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, Międzynarodową Orkiestrą Młodzieżową Pomerania. W 2011 wraz z pianistką Soyeon Lim nagrał debiutancką płytę ze wszystkimi utworami kameralnym Władysława Żeleńskiego. Od 2008 Gustaw Ciężarek jest koncertmistrzem Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.

W wykonaniu muzyków usłyszeliśmy:
CANZONA DI BAROCCO Henryk Czyż
TRZY UTWORY W DAWNYM STYLU Henryka Mikołaja Góreckiego
CZTERY PORY ROKU Antonio Vivaldi

Orkiestra zagrała znakomicie, jak powiedział Sławomir Trochonowicz: mistrzowsko. Kościół garnizonowy wypełniony był po brzegi, a publiczność była zasłuchana i autentycznie zachwycona. Kiedy wybrzmiał ostatni dźwięk, rozległy się gromkie brawa, wszyscy na stojąco oklaskiwali muzyków.

Porozmawialiśmy z I Zastępcą Prezydenta Beatą Jabłońską oraz dyrektorem skierniewickich szkół muzycznych Sławomirem Trochonowiczem o ich wrażeniach ze Skierniewickiej Jesieni Muzycznej. Zapraszamy.

Opracowując tekst korzystaliśmy z materiałów promocyjnych Organizatorów.

Polecamy również fotorelację z tego wydarzenia...

TV Skierniewice
telefon:
504 741 444
509 180 667
kontakt