61 lat żerańskiego FSO

0

Dnia 10 listopada 2012 roku upłynęło 61 lat od rozpoczęcia produkcji na żerańskim FSO. Z tej okazji na parkingu przed bramą warszawskiej fabryki zebrali się właściciele i fani pojazdów spod znaku FSO.

Zasadniczo nie jest to żadna oficjalna impreza. Jest to raczej spotkanie właścicieli samochodów produkcji FSO, dla których są to albo auta do użytku codziennego, albo podpicowane pojazdy kolekcjonerskie. Przekrój aut to praktycznie wszystkie żerańskie modele FSO – można było znaleźć wszelkiej maści Warszawy, Syreny, Fiaty 125p i Polonezy w najróżniejszych konfiguracjach jeśli chodzi o wyposażenie czy jednostki napędowe, zarówno te wypuszczone fabrycznie, jak również koncepcje zrealizowane przez fanów. Było mnóstwo pięknych seryjnych pojazdów a także sporo zmodyfikowanych, zarówno w stylu i z użyciem części z okresu PRL jak również aut, do których budowy wykorzystano aktualnie dostępne nowe części.

Najpiękniejszym autem, które zaparkowało na placu przed fabryką FSO była dla mnie odrestaurowana Warszawa w wersji pickup. Tak naprawdę nie było się do czego przyczepić, remont był przeprowadzony wręcz idealnie. Dbałość o detale i wysoki poziom prac pozwolił na uzyskanie egzemplarza, który wyglądał, jakby dopiero opuścił taśmy montażowe żerańskiej fabryki.

Generalnie to ciekawy zlot odbywający się już w zasadzie po oficjalnych zamknięciach sezonu w kręgach fanów starszych pojazdów. Na takich spotkaniach, oprócz grona zapaleńców posiadających takie auta można też spotkać byłych pracowników, którzy pisali karty historii tej fabryki.

Pozostaje trzymać kciuki, by w budynkach żerańskich zakładów ruszyła jeszcze kiedyś produkcja pojazdów na większą skalę.

Aron Kołodziejski

Podziel się

O autorze

Comments are closed.